Kwas hialuronowy

Home / Kwas hialuronowy

Co to jest kwas hialuronowy ?

Kwas hialuronowy występuje naturalnie w naszym organizmie – wraz z włóknami elastyny i kolagenu – decyduje o sprężystości, elastyczności i gładkości skóry. Dzięki swoim higroskopijnym właściwościom (cząsteczka kwasu wiąże 40 razy więcej wody niż sama waży) pozwala utrzymać właściwy stopień nawilżenia tkanek. Cząsteczki kwasu hialuronowego pełnią ponadto rolę nośnika, umożliwiając transport substancji odżywczych w głąb skóry, a już ich sama obecność w skórze pobudza produkcję kolagenu. Z wiekiem jego zawartość maleje, a w rezultacie – pojawiają się kolejne zmarszczki, skóra traci na gęstości, a kontur twarzy staje się mniej wyraźny. Ten proces można jednak skutecznie odwrócić stosując zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy można podawać praktycznie w każde miejsce na ciele. Wybór preparatu o właściwym składzie i konsystencji zależy od efektów, jakie chcemy uzyskać. Płynnych używa się do likwidacji drobnych zmarszczek, a gęstych – do modelowania twarzy i ciała.

Efekty jakie możemy uzyskać to redukcja zmarszczek – mimicznych na czole, pionowych wokół ust, oczu („kurze łapki”) oraz fałd nosowo-wargowych. Wygładzenie szyi, dekoltu i dłoni. Ujędrnienie i poprawa gęstości skóry. Modelowanie owalu twarzy (Volumetria) – uwypuklenie kości policzkowych. Modelowanie ust, powiększenie ust, podniesienie opadających kącików ust ,korekcja nosa.

 

 

Terapii wypełniania zmarszczek i bruzd twarzy poddawane są najczęściej:

 • bruzdy nosowo-wargowe
 • bruzdy ” marionetki”
 • bruzdy utrwalone czoła
 • głębsze zmarszczki okolic oczu

 

Opis zabiegu:

Zabieg polega na podaniu preparatu w kilku-kilkunastu miejscach. Trwa około kwadransa. Zabieg jest odczuwalny – stosuje się znieczulenie miejscowe. Nie wymaga rekonwalescencji, zaraz po jego wykonaniu można wrócić do pracy. Jeśli czasem pojawi się delikatny obrzęk i zaczerwienienie, zniknie po 2-3 dniach.

Efekt zabiegu jest natychmiastowy i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Każde kolejne podanie kwasu hialuronowego wydłuża ten czas.

 

Prawie każda kobieta codziennie stara się, aby jej usta wyglądały pięknie i ponętnie, choć niestety zdarza się, że z natury nasze usta są cienkie i małe lub asymetryczne. Czasem ten defekt można skorygować makijażem permanentnym. Jednak w ostatnich latach zabieg modelowania kształtu i powiększania ust zyskał na coraz to większej popularności.
Preparaty, które stosujemy do modelowania i powiększania ust to bezpieczne preparaty kwasu hialuronowego. Po wstrzyknięciu żelu w usta preparat wiąże wodę i powiększa ich objętość.  Efekt utrzymuje się ok. 9-12 miesięcy, choć w niektórych przypadkach efekt może utrzymać się nawet do kilku lat.
Korekcja ust u osób młodszych polega najczęściej na ich powiększeniu, poprawieniu konturów i korekcji asymetrii. Natomiast u osób starszych zabieg ma na celu nie tyle je uwydatnić, ile nadać im naturalny kształt i wygląd oraz je nawilżyć, wzmocnić kontur, podnieść kąciki ust i zredukować zmarszczki wokół ust tzw. ” zmarszczki palacza”.

Powiększanie ust -efekty zabiegu:

 • wypełnianie objętości ust  – powiększanie
 • podniesienie opadających kącików
 • modelowanie ust, wyrównanie asymetrii
 • odkreślenie tzw. “łuku kupidyna”
 • podkreślenie konturu ust

Przed zabiegiem powiększania ust

Należy pamiętać, żeby co najmniej tydzień przed zabiegiem nie przyjmować preparatów rozrzedzających krew (np. aspiryna), gdyż mogą one powodować nadmierne krwawienie i powstawanie siniaków w miejscu nakłucia.
Osobom skłonnym do występowania opryszczki polecamy trzy dni przed zabiegiem zacząć przyjmować profilaktycznie lek Heviran (na receptę).

Powiększanie ust -opis zabiegu

Zabieg powiększenia lub ujędrniania ust przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu. Najczęściej towarzyszy mu znieczulenie za pomocą specjalnej maści EMLA , którą przed zabiegiem nakłada się na usta. W niektórych przypadkach stosuje się również silniej działające znieczulenie w postaci żelowej. Zabieg zaczyna się od ukształtowania warg i wprowadzenia za pomocą strzykawki ( igły lub kaniuli) odpowiedniego preparatu. Po wprowadzeniu preparatu przystępuje się do jego równomiernego umiejscowienia poprzez zastosowanie masażu warg. Zabieg trwa około 30 minut.
Po zabiegu może wystąpić obrzęk utrzymujący się ok. 2-3 dni.

Zalecenia po zabiegu powiększania ust

Przez pierwszy dzień po zabiegu należy unikać gorących napojów oraz nagrzewania okolic ust.
Nie zalecane jest także wystawianie okolic modelowanych ust na silne nasłonecznienie przez około 2 tygodni.
Efekt powiększenia ust w pełni uwidacznia się około 2-3 tygodnie po zabiegu, a jego trwałość zależy od indywidualnych cech organizmu oraz preparatu, jakiego użyto do jego wykonania (9 – 12 miesięcy).

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • kres ciąży i karmienia piersią
 • obniżona krzepliwość krwi
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych i przeciwzapalnych
 • ostra infekcja skórna w okolicy zabiegowej (np. opryszczka)
 • stwierdzona tendencja do tworzenia się blizn przyrosłych i bliznowców
 • choroby układu immunologicznego
 • uczulenie na składniki preparatu